Men's Hoops | |
Matt Daniels | MASCAC All-Sportsmanship Team |
Rocky DeAndrade | MASCAC Co-Rookie of the Week (12/15) |
MASCAC Rookie of the Week (11/24) | |
Joe Farroba | MASCAC Sportsmanship Coach of the Year |
Michael Lofton | ECAC Division III New England Second Team All-Star |
D3hoops.com All-America Fourth Team | |
NABC Division III All-Northeast Region First Team | |
NABC Reese's Division III College All-Star Game | |
D3hoops.com All-Northeast Region First Team | |
MASCAC Player of the Year | |
MASCAC All-Conference First Team | |
MASCAC Player of the Week (2/23) | |
MASCAC Player of the Week (2/9) | |
MASCAC Player of the Week 2/2) | |
MASCAC Player of the Week (1/26) | |
MASCAC Player of the Week (1/19) | |
NYU Holiday Classic All-Tournament Team | |
MASCAC Player of the Week (12/15) | |
MASCAC Player of the Week (12/8) | |
MASCAC Player of the Week (11/24) | |
BSU Bears Invitational All-Tournament Team | |
Kyle Gibson | MASCAC All-Conference First Team |
NYU Holiday Classic All-Tournament Team | |
Lancaster Rotary Tip-Off Tournament All-Tournament Team | |
Women's Hoops | |
Megan Boutilette | NEWBA Senior All-Star Classic |
MASCAC All-Conference First Team | |
Melissa Daigle | MASCAC All-Sportsmanship Team |
Christina Jaros | MASCAC Rookie of the Week (12/1) |
Rachel Kusz | MASCAC Player of the Week (3/2) |
MASCAC Tournament MVP | |
USM Tip-Off Classic All-Tournament Team | |
Chanelle Melton | Gwynedd Mercy Holiday Tournament All-Tournament Team |
MASCAC Player of the Week (11/17) | |
USM Tip-Off Classic All-Tournament Team | |
Swimming (M) | |
Brian Sheehan | All-NEISDA One-Meter Diving (5th Place) |
Team | NEISDA Steve Looke Team Sportsmanship Award |
Swimming (W) | |
Elizabeth Lamarre | All-NEISDA One-Meter Diving (4th Place) |
Brooke Pacheco | All-NEISDA One-Meter Diving (5th Place) |
Sarah Rechtiene | All-NEISDA 400 Individual Medley (5th Place) |
Indoor Track (M) | |
Hueston Brathwaite | All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (7th Place) |
All-MASCAC 4x200-Meter Relay (1st Place) | |
Chinedu Chukwu | USTFCCCA NCAA Division III All-American 60-Meter Dash (8th Place) |
NCAA Division III Championships Participant 60-Meter Dash (8th Place) | |
All-ECAC Division III 60-Meter Dash (3rd Place) | |
All-NEICAAA 60-Meter Dash (3rd Place) | |
Division III All-New England 60-Meter Dash (2nd Place) | |
All-MASCAC 60-Meter Dash (1st Place) | |
All-MASCAC 4x200-Meter Relay (1st Place) | |
All-New England Alliance 60-Meter Dash (1st Place) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (1/12) | |
Andrew Couture | All-ECAC Division III 60-Meter Dash (8th Place) |
Division III All-New England 60-Meter Dash (4th Place) | |
Joseph Danner-Hicks | MASCAC All-Sportsmanship Team |
All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (7th Place) | |
All-MASCAC 4x200-Meter Relay (1st Place) | |
Brian Espinosa | NCAA Division III Championships Participant 200-Meter Dash (9th Place) |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (3/2) | |
All-NEICAAA 200-Meter Dash (1st Place) | |
Division III All-New England Long Jump (5th Place) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (2/16) | |
All-MASCAC 200-Meter Dash (1st Place) | |
All-MASCAC Long Jump (1st Place) | |
All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) | |
All-New England Alliance 200-Meter Dash (1st Place) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (2/9) | |
Josh Goehring | Division III All-New England 600-Meter Run (2nd Place) |
All-MASCAC 600-Meter Run (1st Place) | |
All-MASCAC 1,000-Meter Run (1st Place) | |
All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) | |
All-New England Alliance 1,000-Meter Run (1st Place) | |
Michael Hulme | USTFCCCA Division III New England Region Men’s Assistant Coach of the Year |
Colin Knapton | All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (7th Place) |
All-MASCAC 4x200-Meter Relay (1st Place) | |
Isaiah Matier | MASCAC Indoor Track & Field Rookie of the Week (2/9) |
Conor Murtagh | MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (3/16) |
USTFCCCA NCAA Division III All-American 60-Meter Hurdles (4th Place) | |
NCAA Division III Championships Participant 60-Meter Hurdles (4th Place) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (3/9) | |
All-ECAC Division III 60-Meter Hurdles (2nd Place) | |
All-NEICAAA 60-Meter Hurdles (3rd Place) | |
Division III All-New England 60-Meter Hurdles (2nd Place) | |
All-MASCAC 60-Meter Hurdles (1st Place) | |
All-New England Alliance 60-Meter Hurdles (1st Place) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (2/9) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (1/19) | |
Chris Naughton | All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) |
Chris Perry | MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (3/9) |
USTFCCCA NCAA Division III All-American Triple Jump (2nd Place) | |
USTFCCCA NCAA Division III All-American Long Jump (3rd Place) | |
NCAA Division III Championships Participant Triple Jump (2nd Place) | |
NCAA Division III Championships Participant Long Jump (3rd Place) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (3/9) | |
All-ECAC Division III Long Jump (3rd Place) | |
Division III All-New England Long Jump (3rd Place) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (2/16) | |
All-MASCAC Triple Jump (1st Place) | |
ECAC Division III New England Men’s Indoor Track & Field Athlete of the Week (1/14) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (1/12) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (12/8) | |
Darion Sadri | ECAC Division III New England Men's Indoor Track & Field Rookie of the Week (12/11) |
MASCAC Indoor Track & Field Rookie of the Week (12/8) | |
Kevin Sawyer | All-ECAC Division III 500-Meter Dash (8th Place) |
Division III All-New England 600-Meter Run (6th Place) | |
All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) | |
TJ Smith | USTFCCCA Division III New England Region Men’s Head Coach of the Year |
MASCAC Sportsmanship Coach of the Year | |
Andy Sukeforth | NCAA Division III Championships Participant One Mile Run (11th Place) |
Division III All-New England 1,000-Meter Run (2nd Place) | |
All-MASCAC One Mile Run (1st Place) | |
All-MASCAC 3,000-Meter Run (1st Place) | |
All-New England Alliance 3,000-Meter Run (1st Place) | |
MASCAC Indoor Track Co-Athlete of the Week (2/2) | |
Cameron Williamson | All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (7th Place) |
Division III All-New England Triple Jump (4th Place) | |
ECAC Division III New England Men's Indoor Track & Field Rookie of the Week (2/18) | |
MASCAC Indoor Track & Field Rookie of the Week (2/16) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (2/2) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (1/19) | |
MASCAC Indoor Track & Field Rookie of the Week (1/12) | |
Indoor Track (W) | |
Ashley Aldred | All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) |
Theresa Connolly | All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) |
Amy Delgado | MASCAC Sportsmanship Coach of the Year |
Shauntel Farland | All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) |
Ariele Krevosky | All-ECAC Division III Pentathlon (5th Place) |
Division III All-New England 60-Meter Hurdles (5th Place) | |
Division III All-New England Pentathlon (4th Place) | |
All-MASCAC Triple Jump (1st Place) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (2/9) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (1/19) | |
MASCAC Indoor Track Athlete of the Week (1/12) | |
Amanda Lane | All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) |
Traci Perry | All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) |
Samantha Pinkham | All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) |
Abbie Pustis | All-MASCAC 400-Meter Dash (1st Place) |
All-MASCAC 4x400-Meter Relay (1st Place) | |
Samantha Richner | All-ECAC Division III High Jump (5th Place) |
All-MASCAC High Jump (1st Place) | |
All-New England Alliance High Jump (1st Place) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (1/26) | |
MASCAC Indoor Field Athlete of the Week (1/12) | |
Sabrina Rizzo | MASCAC All-Sportsmanship Team |
All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) | |
Krysta Zbikowski | All-MASCAC 5,000-Meter Run (1st Place) |
Wrestling | |
Andrew Gauthier | PWL Wrestler of the Week (2/4) |