Men's Hoops | |
Michael Lofton | MASCAC All-Conference Second Team |
ECAC Division III New England Player of the Week (1/8) | |
MASCAC Co-Player of the Week (1/7) | |
MSU Basketball Alumni Team Hill Holiday Classic Most Valuable Player | |
Brendan Monteiro | MSU Basketball Alumni Team Hill Holiday Classic All-Tournament Team |
Shawn Yard | MASCAC All-Conference Second Team |
MSU Basketball Alumni Team Hill Holiday Classic All-Tournament Team | |
BSU Tip-Off Classic All-Tournament Team | |
Women's Hoops | |
Megan Boutilette | MASCAC All-Conference Second Team |
MASCAC Player of the Week (2/18) | |
Williams Holiday Classic All-Tournament Team | |
Maine Maritime Mariner Classic All-Tournament Team | |
Bridgett Casey | MASCAC Co-Coach of the Year |
Michaela Cosby | NEWBA Division III All-Region Second Team |
D3hoops.com All-Northeast Region First Team | |
NEWBA Senior All-Star Classic | |
ECAC Division III New England All-Star Team | |
MASCAC Player of the Week (3/3) | |
MASCAC All-Conference First Team | |
NEWBA PrestoSports Player of the Week (1/7) | |
MASCAC Co-Player of the Week (1/7) | |
Hampton Inn/Naismith Classic Most Valuable Player | |
MASCAC Player of the Week (11/19) | |
Maine Maritime Mariner Classic Most Valuable Player | |
Elisha Homich | MASCAC All-Conference First Team |
MASCAC Player of the Week (1/28) | |
D3hoops.com Team of the Week (1/16) | |
NEWBA PrestoSports Co-Player of the Week (1/14) | |
Hampton Inn/Naismith Classic All-Tournament Team | |
MASCAC Co-Player of the Week (12/3) | |
Williams Holiday Classic Most Valuable Player | |
Jenna Williamson | MASCAC Player of the Week (2/25) |
MASCAC Tournament Most Valuable Player | |
MASCAC Co-Player of the Week (2/4) | |
Swimming (M) | |
Sullivan Cohen | CoSIDA Capital One Academic All-America NCAA Division III At-Large Third Team |
CoSIDA Capital One Academic All-District One NCAA Division Division III At-Large Team | |
Team | NEISDA Steve Looke Team Sportsmanship Award |
Swimming (W) | |
Tiffany Easter | Little East Conference Diver of the Week (2/4) |
Little East Conference Rookie Diver of the Week (2/4) | |
Little East Conference Diver of the Week (1/28) | |
Chelsea Nolan | All-NEISDA 1,650 Freestyle (4th Place) |
All-NEISDA 1,000 Freestyle (4th Place) | |
Indoor Track (M) | |
Stephan Cawley | All-ECAC Division III Shot Put (6th Place) |
Division III All-New England Shot Put (4th Place) | |
All-New England Alliance Shot Put (3rd Place) | |
All-New England Alliance Weight Throw (5th Place) | |
Chinedu Chukwu | All-New England Alliance 55-Meter Dash (5th Place) |
Andrew Couture | All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (4th Place) |
Tom Coyle | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (6th Place) |
Joseph Danner-Hicks | All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (3rd Place) |
Joshua Danner-Hicks | All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (3rd Place) |
Division III All-New England Triple Jump (2nd Place) | |
All-MASCAC Triple Jump (1st Place) | |
All-New England Alliance Triple Jump (3rd Place) | |
All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (4th Place) | |
All-New England Alliance 55-Meter Dash (6th Place) | |
All-New England Alliance 200-Meter Dash (7th Place) | |
Brian Espinosa | MASCAC Track Athlete of the Week (3/4) |
All-ECAC Division III 200-Meter Dash (3rd Place) | |
All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (3rd Place) | |
All-ECAC Division III Long Jump (5th Place) | |
MASCAC Track Athlete of the Week (2/18) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (2/18) | |
Division III All-New England 200-Meter Dash (1st Place) | |
Division III All-New England Long Jump (2nd Place) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (2/12) | |
All-MASCAC 200-Meter Dash (1st Place) | |
All-MASCAC Long Jump (1st Place) | |
All-New England Alliance Long Jump (1st Place) | |
All-New England Alliance 200-Meter Dash (1st Place) | |
All-New England Alliance 55-Meter Dash (3rd Place) | |
Connor Foley | All-New England Alliance 5,000-Meter Run (6th Place) |
Josh Goehring | All-NEICAAA 500-Meter Dash (8th Place) |
Division III All-New England 600-Meter Run (5th Place) | |
All-MASCAC 600-Meter Run (1st Place) | |
All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) | |
All-New England Alliance 600-Meter Run (2nd Place) | |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (3rd Place) | |
Matt Horan | Division III All-New England 60-Meter Hurdles (4th Place) |
All-New England Alliance 55-Meter Hurdles (3rd Place) | |
Timothy Judge | All-ECAC Division III 4x200-Meter Relay (3rd Place) |
Ian Knapton | All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (4th Place) |
All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (6th Place) | |
Christian Lavoie | All-New England Alliance Shot Put (4th Place) |
Michael McPherson | BSU Athlete of the Year |
NCAA Division III Championships Qualifier Shot Put (10th Place) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (3/4) | |
All-ECAC Division III Shot Put (1st Place) | |
Division III All-New England Shot Put (2nd Place) | |
All-MASCAC Shot Put (1st Place) | |
All-New England Alliance Shot Put (1st Place) | |
All-New England Alliance Weight Throw (2nd Place) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (2/4) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (1/21) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (12/10) | |
MASCAC Field Athlete of the Week (12/3) | |
Felix Mensah | All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (4th Place) |
Chris Naughton | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (6th Place) |
Dallas O'Brien | All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (3rd Place) | |
All-New England Alliance One-Miler Run (6th Place) | |
All-New England Alliance 3,000-Meter Run (6th Place) | |
Kevin Sawyer | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (6th Place) |
All-New England Alliance 600-Meter Run (7th Place) | |
TJ Smith | USTFCCCA Division III New England Region Coach of the Year |
Andy Sukeforth | Division III All-New England One-Mile Run (5th Place) |
All-MASCAC 1,000-Meter Run (1st Place) | |
All-MASCAC One-Mile Run (1st Place) | |
All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) | |
All-New England Alliance 1,000-Meter Run (3rd Place) | |
All-New England Alliance One-Mile Run (3rd Place) | |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (3rd Place) | |
Stephen Wahome | CoSIDA Capital One NCAA Division III Academic All-District One Team |
BSU Adrian Tinsley Scholar-Athlete of the Year | |
MASCAC Track Athlete of the Week (2/12) | |
All-MASCAC 3,000-Meter Run (1st Place) | |
All-MASCAC 5,000-Meter Run (1st Place) | |
All-MASCAC 4x800-Meter Relay (1st Place) | |
All-New England Alliance 5,000-Meter Run (1st Place) | |
All-New England Alliance 3,000-Meter Run (3rd Place) | |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (3rd Place) | |
Daniel Walsh | All-New England Alliance 3,000-Meter Run (7th Place) |
Indoor Track (W) | |
Ashley Aldred | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (5th Place) |
All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (7th Place) | |
Karen Anselmi | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (5th Place) |
All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (7th Place) | |
Melissa Chiasson | All-New England Division III Weight Throw (7th Place) |
All-MASCAC Weight Throw (1st Place) | |
All-New England Alliance Weight Throw (2nd Place) | |
Theresa Connolly | All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (4th Place) |
All-New England Alliance 800-Meter Run (7th Place) | |
Megan Cullinane | BSU Student-Athlete Leadership Award |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (4th Place) | |
Caitlin DiLorenzo | All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (7th Place) |
Rebecca Geldmacher | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (5th Place) |
All-New England Alliance 600-Meter Run (8th Place) | |
Ariele Krevosky | All-MASCAC Triple Jump (1st Place) |
All-New England Alliance Triple Jump (5th Place) | |
Laura McHugh | All-New England Alliance 4x400-Meter Relay (5th Place) |
All-New England Alliance 4x200-Meter Relay (7th Place) | |
Danielle Poto | All-MASCAC 5,000-Meter Run (1st Place) |
All-New England Alliance 5,000-Meter Run (4th Place) | |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (4th Place) | |
Molly Rouillard | CoSIDA Capital One NCAA Division III Academic All-Distict One Team |
MASCAC Scholar-Athlete of the Year | |
BSU Adrian Tinsley Scholar-Athlete of the Year | |
USTFCCCA NCAA Division III All-American One-Mile Run (7th Place) | |
NCAA Division III Championships Qualifier One-Mile Run (7th Place) | |
All-New England Division III 5,000-Meter Run (4th Place | |
All-MASCAC One-Mile Run (1st Place) | |
All-New England Alliance One-Mile Run (1st Place) | |
All-New England Alliance 4x800-Meter Relay (4th Place) | |
MASCAC Track Athlete of the Week (12/10) | |
Samantha Pinkham | All-New England Alliance 3,000-Meter Run (8th Place) |
Wrestling | |
Sean Fields | Pilgrim Wrestling League Second Team All-Star |
Pilgrim Wrestling League Co-Wrestler of the Week (1/15) | |
John Harper | NEWA Administrator of the Year |
TJ Vallee | Pilgrim Wrestling League Second Team All-Star |
Pilgrim Wrestling League Wrestler of the Week (1/22) |